Výskyt infekčního onemocnění v MŠ

12.01.2024

Vážení rodiče,

v MŠ U Statku máme nahlášen výskyt ROUPŮ -


jedná se o infekční onemocnění.


Žádáme Vás o zvýšenou hygienu u Vašich dětí.


Děkujeme za spolupráci

Kolektiv MŠ

Roupi

Jedná se o střevní onemocnění vyvolané parazitem, který patří mezi hlísty, roupem dětským (Enterobius vermicularis). Červík je asi 1 cm dlouhý a oba jeho konce jsou zašpičatělé. Žije v tenkém i tlustém střevě člověka a živí se bakteriemi a tkáněmi.

Příčiny nákazy roupy

K nákaze dochází fekálně-orální cestou (zanesení infekčních vajíček do úst obvykle prostřednictvím znečištěných rukou), z toho důvodu se nemoc nejvíce vyskytuje u dětí. Onemocnění roupy úzce souvisí s nedostatečnou hygienou, řadí se proto mezi nemoci špinavých rukou.

Příznaky roupů

Patří mezi nejrozšířenější střevní parazitární onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje ve školním věku, nakazit se ale mohou i dospělí jedinci. Projevuje se typicky svěděním v okolí konečníku především v nočních hodinách. Larvy dorůstají v tenkém střevě, dospělí jedinci pak žijí ve střevě tlustém. Příznakem může být i viditelná přítomnost roupů ve stolici. Samice klade vajíčka do oblasti řitního otvoru, typicky během noci, což je provázeno úporným svěděním konečníku. Svědění bývá natolik nepříjemné, že budí pacienta ze spánku. Spánek je tedy nekvalitní, a pacient se tak může probudit nedostatečně odpočinutý, což může vést k podrážděnosti i zhoršenému soustředění. Vedle toho se u nemocného mohou objevit bolesti břicha, nevolnost a průjmy, výjimkou nejsou ani bolesti hlavy nebo noční pomočování.